Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından sağlık; ‘’fiziksel, mental ve ruhsal olarak tam bir iyilik hali’’ olarak tanımlanmaktadır. Sağlıklı yaşam sürmenin, sağlığın korunmasının ve hastalıkları önlemenin temelinde sağlıklı beslenmenin önemi sayısız araştırma ile kanıtlanmıştır.

İnsan sağlığını hem genetik faktörler hem de çevresel faktörler etkilemektedir. Genetik faktörler atalarımızdan gelen faktörlerdir ve değiştirilmesi mümkün değildir. Çevresel faktörler ise yaşadığımız çevreyi ve yaşam koşullarını kapsar. Çevresel faktörler içinde sağlığımızı en çok etkileyen etmen besin tercihlerimizdir.

Besin tercihlerimiz vücut ağırlığımızı, psikolojimizi ve egzersiz performansımızı etkilerken aynı zamanda genetik olarak yatkın bulunduğumuz hastalıkları önlememizde de oldukça etkilidir.

Yeditepe Üniversitesi, çalışanlarına ve öğrencilerine kurum içinde çalışmakta olan diyetisyenler eşliğinde sağlıklı beslenme & diyet hizmeti ve aynı zamanda sağlıklı beslenme seminerleri sunmaktadır. Bu amaçla kurum olarak hem öğrencilerinin hem çalışanlarının tam bir iyilik halinde olmasını hedeflemektedir.

Her bireyin beslenme alışkanlıkları, besin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Oluşturulan sağlıklı beslenme programları daima kişiye özel olmalıdır. Yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, yapılan spor çeşidi, kan parametreleri, aile öyküsü, yaşadığı ortam ve çevre koşulları gibi kişinin ihtiyaçlarını etkileyen etmenler göz önünde bulundurularak oluşturulacak beslenme programı diyetisyenler eşliğinde kişiye özgü planlanmalıdır.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek ve kişinin hayatına uygun, sürdürülebilir bir beslenme programı oluşturabilmek ancak bir diyetisyen unvanına sahip beslenme uzmanı eşliğinde mümkündür. Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyet Birimi diyetisyenlerinin ortak amacı öğrencilerimizin sürdürülebilir sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasına destek olmaktır.